Gelinler düğün öncesi omuz bile düzelttiriyor!

Şu sıralar Amerika'da omuz estetiği furyası var. Madonna ve Keira Knightley gibi ünlülerden ilham alan kadın-erkek herkes estetik doktorlarına koşuyor.

Düğün Hazırlıkları Hit: 1448 / Yorum: 0 / 15 Ocak 2014 16:14
Gelinler düğün öncesi omuz bile düzelttiriyor!
-A +A

En çok üç saat süren operasyonlarla hayallerindeki omuzlara kavuşabiliyor. Türkiye'de de popüler hale gelen omuz estetiğini estetik cerrahlarına sorduk.
 
Burun ve meme estetiği gölgede kaldı. Şimdi omuz estetiği revaçta! Evet, şaşırmayın; tüm dünyada kadınların son gözdesi omuz estetiği, özellikle düğün öncesi gelin adayları ve annelerinin yanı sıra; doğuştan boynu kısa hastalara kadar kadın-erkek herkesin bir numaralı tercihi haline geldi. Amerika'dan sonra ülkemizde de popüler olan omuz estetiği, bir ile üç saat arasında değişen operasyonlarla gerçekleştiriliyor. Hastaya önce liposuction sonra germe işlemi yapılarak geniş omuzlar daraltılıyor. Küçük hacimli omuzlar ise yağ enjekte edilerek genişletiliyor.
 
Vücut oranları uyumlu olmalı
Doç. Dr. Tuğrul Kihtir Plastik Cerrahi Uzmanı
 
Doç. Dr. Tuğrul Kihtir, omuz estetiği kavramının yeni bir konu olduğunu söylüyor. Kihtir, ideal ölçüyü şöyle açıklıyor: Omuzlar arası genişliğin, kişinin boyunun yüzde 25'i kadar olması gerek. Buna göre; 1.60 cm boyundaki kişinin iki omzu arasındaki ideal genişlik 40 cm olmalıdır.
 
Kendi yağlarını enjekte ediyor
 
Omuz estetiği için erkeklerin de başvurduğunu belirten Kihtir, "Burada kültürel bir seçim söz konusudur. Orta Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da bu estetiğe daha sık rastlanıyor" diyor. Kihtir, bu operasyonu şöyle anlatıyor: "Omuzlarda yağ fazlalığı varsa; liposuction yapıyorum. Omuzlarda doku eksikliği varsa, derinin altına dolgu maddesi ve yağ enjeksiyonu veya omuzdaki deltoid kasının altına protez yerleştiriyorum. Ben hastama kendi yağını enjekte etmekten yanayım. Karın ve bacaklardan aldığım yağları hastamın omzuna enjekte ediyorum." Bu tür operasyonların sonrasında hücrelerin yüzde 60'ının yok olmadığını belirten Kihtir, "Oysa dolgu maddeleri 9-24 ay arasında emilip yok oluyor" diyor.
 
Düğün öncesi talepler artıyor
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu/ Estetik Cerrahi Uzmanı
 
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, burun ve meme estetiği kadar sık tercih edilen bir ameliyat olmasa da senede 30 kadar hastaya bu ameliyatı yaptığını söylüyor. Kışlaoğlu, bu operasyonu daha çok düğün öncesi gelin ve kayınvalidelerin tercih ettiklerini söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Daha iki ay önce bir hastam, 'Kızım evleniyor, dekolteli bir elbise giyeceğim, şu omuzlarımı biraz daraltalım' diye geldi."
 
Kas protezi var
 
Dekolte için omuzlarını daraltan, kollarını gerdiren hastaları olduğunu da belirten Kışlaoğlu şunları anlatıyor: "Özellikle kolları şişman, yağlı ve sarkmış olan kadınların omuzdan dirseğe kadar olan kısmını liposuction ile inceltiyoruz. Deri bollaşmış ve sarkma var ise bu bölgenin derisini kesip koltukaltına topluyoruz. Böylece omuzlardaki gevşeklikler, aşırı şişmanlıklar giderilmiş oluyor. Nasıl vücudu zayıf kişilere meme ve kas adalesi koyuyorsak, omuzlara kas protezi koyuyoruz. Sadece liposuction yaparsak yarım saat, eğer germe ameliyatı da yaparsak operasyon her iki kol için bir buçuk saat sürüyor. Sadece liposuction yaptığımız hastalar ertesi gün işine dönebiliyor. Ancak germe işlemi varsa 3-4 gün dinlenmeleri lazım." Bu tür ameliyatların on seneden beri yapıldığına dikkat çeken Kışlaoğlu, " Eskiden kilo alıp vermek bu kadar sık karşılaşılan bir olay değildi. Günümüzde artık hem kadınların hem de erkeklerin kilo alıp verme sorunu arttı" diyor.
 
Önce diyet sonra estetik
Op. Dr. Osman Şenel/ Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
 
Op. Dr. Osman Şenel, Türkiye'deki armut tipi vücutlu kadınların Amerika'daki kadınlara göre daha şanslı olduklarını belirtiyor. Şenel, ülkemizde omuz estetiğini elma tipi vücutlu kadınların yaptırdığını söylüyor. Bu vücut tipinde kalça ince uzun, bacaklar dar, göbekte ve belde yağlanma fazla oluyor.
 
Kilolu hastalar incelmeli
 
Şenel, genellikle kilolu kadınların omuzlarında biriken yağlardan rahatsız olduklarını vurguluyor ve ekliyor: "Biz, o bölgedeki yağ depolanmasının hastanın genel vücudu ile orantısına bakıyoruz. Omuzun birleşmesini değerlendiriyoruz." Şenel, ameliyattan sonra bilinçli şeklinde yapılması gereken pilates ve yüzme gibi kas uzatıcı sporlar ve yuvarlaklık sağlanmak için kas sıkılaştırıcı sporları hastalara öneriyor. İş kadınları ile sosyo-ekonomik durumları yüksek kadınların bu ameliyatları daha çok tercih ettiğini de belirten Şenel, "Bize gelen hastaların ameliyattan önce bir miktar kilo vermesi şart" diyor.
 
Kaynak: Sabah

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları